Neler Yapabiliriz?

İklim değişikliğini önlemek için ülkeler iklim politikaları yürütüyor. Ancak kişisel olarak yapabileceklerimiz de en az onlar kadar önemli. Gelin neler yapabileceklerimize bakalım.

Kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişini çekebilirsiniz. Televizyon, bilgisayar ve telefon şarj aleti gibi elektrikli cihazlar beklemede olsalar bile elektrik kullanıyorlar.
Güneş paneli kullanabilirsiniz. Çatıya güneş paneli taktırarak evinizi ve evde kullandığımız suyu güneş enerjisiyle ısıtabilirsiniz.
Enerji tasarruflu ampul kullanabilirsiniz. LED, kompakt floresan ampul ve halojen lambalar eski lamba modellerine göre yüzde 80’e kadar daha az enerji tüketiyor ve yüzde 25 daha uzun ömürlü.

Yürümek ve bisiklet sürmek...

Bu sayede hem enerji tasarrufu yapmış hem sağlığımızı geliştirmiş hem de çevreye yardım etmiş olursunuz.
Enerji tasarruflu ürünler kullanabilirsiniz. Elektronik bir ürün satın almadan önce ne kadar güç kullandığına dikkat edin. Enerji tasarruflu bir ürün alarak hem küresel ısınmaya karşı bir adım atmış olur hem de uzun vadede bütçe tasarrufu yapabilirsiniz.

Araba yerine toplu taşıma kullanabilirsiniz.

Evlerin ısı yalıtımını güçlendirebilirsiniz. Düzgün bir yalıtım enerji tasarrufunu önemli ölçüde etkiler. Çift veya üç camlı pencere ya da enerji tasarruflu kapı kullanabilirsiniz.