İklim Değişikliği ve Doğal Afetler

Orman yangınları, kuraklık, fırtına, sel…
İklim değişikliğinin etkilerinden biri de doğal afetlerde yaşanan artış. Dünyada son zamanlarda afetlerin şiddetleri artmaya başladı. Birkaç örnekle devam edelim.

Amazon Ormanları’nda yılbaşından bu yana 72 binden fazla yangın çıktı. Uzmanlar, Amazon’un 50 yıl içerisinde çorak bir araziye dönüşebileceğinden endişe ediyor.

Japonya’yı ekim ayında vuran Hagibis Tayfunu ise, hem onlarca insanın ölmesine neden oldu hem de ülke ekonomisine zarar verdi. 2019 bütçesinden 6,5 milyon dolar sadece tayfundan etkilenen bölgelerde kullanılmak üzere ayrıldı.

Peki, ülkemizde durum ne?

“Karadeniz’i fırtına vurdu”, “Giresun’da kuvvetli rüzgar fındık bahçelerine zarar verdi”, “Mersin’de fırtına kargo gemisini sürükledi”…

Bu başlıklarla çıkan haberlerin sayısı her geçen gün artıyor. Üstelik fırtınalar orman yangınlarının kontrol altına alınmasını da zorlaştırıyor. Fırtına ve kasırgalar, küresel ısınma sonucu meydana gelen iklim değişikliğinin neden olduğu doğa olaylarının başında geliyor.

Tropikal iklim bölgelerinde rastlanan siklonlar artık ülkemizde de görülüyor. Antalya’da şiddetli bir hortum yaşanması size normal geliyor mu? Türkiye geçen yıl 60’a yakın hortum yaşadı.