İklim Değişikliği ve Türkiye

Karasal iklim: Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı… Çocukken Türkiye’nin iklimini böyle öğrendik. Bundan sonraki nesiller için durum değişecek gibi duruyor. Çünkü Türkiye’nin iklimi tropikal iklime dönüşüyor. Ülkemizin yakın gelecekte daha sıcak, daha kurak, yağışlar açısından daha belirsiz bir iklime sahip olacağı da uzmanların görüşleri arasında.

4 mevsimin etkilerini daha az hissetmeye başladık. Hava sıcakken bir anda yağmur bastırıyor, pastırma sıcakları normalden daha uzun sürüyor.

Sadece bunlar da değil, neredeyse 15 saat uzaklıktaki Güney Amerika’da yetişen tropikal meyveler artık ülkemizde de yetişiyor. Öyle ki Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 17 çeşit tropikal meyve üretiliyor. Antalya da “tropikal meyve üssü” olarak anılıyor.

\

Tarım

Dünyada stratejik ürün olan buğday gibi tahıl ürünlerinin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair senaryolar var. Bu çalışmaların birinde, sıcaklığın 4 derece artmasının tahıl veriminin yüzde 10 azalmasına neden olacağı söyleniyor. Türkiye’nin bulunduğu Akdeniz bölgesinde verimin, yüzde 25-35 arası azalacağı öngörülüyor.

Örneğin, ülkemizde 1-3 derecelik ısınma mısır, çeltik gibi sıcak iklim tahıllarının ile yazlık ürünlerin daha erken üretime alınması demek.

Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Akdeniz Havzası, küresel iklim değişikliğine karşı dünyanın en hassas bölgelerinden biri.

Orman yangınlarında artış, sıcak hava dalgaları, beklenmeyen hava olayları, kuraklık, biyolojik çeşitlilik kaybı… İklim değişikliğinin tetiklediği ve ileride daha da artıracağı olaylardan bazıları bunlar. Hava sıcaklığının artışını şu anda çok hissetmiyor olabiliriz ama gelin neler olabileceğine beraber bakalım.

\

Balıkçılık

Aşırı avlanma ve sıcak deniz suyu su ürünleri için tehdit oluşturuyor. Deniz suyu sıcaklıklarının artması ve deniz suyu asitlenmesi ile dünyanın birçok yerinde önemli balıkçılık alanları olan mercan kayalıkları riske giriyor.

Sıcaklığın artmasıyla akıntı ile balıklar göç ediyor. Bu da ülkemizde balık türlerinin azalmasına neden oluyor. Aynı zamanda denizlerimize gelen istilacı balıklar da balık türlerini etkiliyor. Bunlardan biri de balon balığı. Hint Okyanusu’ndan Akdeniz’e davetsiz bir misafir geldi. Mersin’de bir kız çocuğunun parmağını koparan zehirli balon balığı, teneke kutuyu bile kıtır kıtır yiyor.

Bu yıl hamsi ve sardalya gibi küçük balıklar çok olsa da tezgahlarda palamut ve lüferi az görüyoruz. Büyük balıklar ekosistemdeki olumsuzluklardan en çabuk etkilenen türler.